*** PETROLTRANS – RALLY TEAM na 45. Rallye Tatry 2018 *** Víťazom Rally Tatry sa stala posádka Koči, Mozner ml. *** Ohlasy jazdcov v cieli Rallye Tatry *** Oficiálne záverečné klasifikácie - VÝSLEDKY *** Galéria fotografií kompletná ***


PRESS
45. ročník Rallye Tatry prináša niekoľko noviniek

Je to už 45 rokov, čo vznikla dnes už legendárna súťaž Rallye Tatry. Za ten čas sa stala významnou súčasťou nielen slovenského, ale i európskeho motoristického kalendára.

Osem rýchlostných skúšok z 95 kilometrami v krásnom prostredí podtatranského regiónu sľubujú napínavé preteky posádok zo Slovenska i zahraničia, ktoré preveria kvality jazdcov a ich vozidiel. Vďaka svojej zavedenej značke aj v tomto roku Rallye Tatry priviedla pod Tatry výborných pretekárov zo zahraničia, ktorí nepochybne zvyšujú jej úroveň. „Na súťažné posádky čaká 318 kilometrová trať, ktorá prechádza okresmi Poprad a Spišská Nová Ves. Je na nej 8 rýchlostných skúšok v dĺžke 95 km. Podujatie je zaradené do seriálu Majstrovstiev Slovenska, Majstrovstiev Slovenska historických automobilov, do Rally Legend, do Slovenského rally pohára, do Tatransko-Valašského pohára a zvláštnou súťažou bude Green Rally,“ informoval riaditeľ súťaže Stanislav Hanzeli.

Usporiadatelia z AOS klub Poprad zaregistrovali 75 prihlásených dvojíc zo Slovenska, Českej republiky, Poľska, Maďarska a Talianska. Najväčšiu pozornosť na zozname prihlásených budí vozidlo kórejskej značky Hyundai s typovým označením i20 kategórie R5. Do vozidla súťažného dravca z Ázie sa posadí poľsko-talianska dvojica Daniel Chwist/Nicola Arena. V slovenskej premiére bude prvýkrát k videniu súťažný špeciál Hyundai i20 R5. „Už skôr bola oznámená účasť hviezdy svetového motoršportu, do Popradu príde popredný jazdec formuly E Felix Rosenqvist zo Švédska, ktorý sa objaví na testovacej rýchlostnej skúške a atraktívnom mestskom okruhu,“ uviedol tajomník súťaže Peter Oravec. Na štart 45. ročníka by sa malo postaviť až 11 vozidiel špecifikácie R5, jedenásť štvorkoliek a veľké zastúpenie bude mať aj trieda 6, kde súťažia najlepšie dvojkolky. V triede historikov sa do boja o prvenstvo pustia Škoda 130 LR bratov Dudžákovcov z Popradu a Mazda 323 4WD Jozefa Béreša st.

Na 2. ročníku Tatransko-Valašského pohára, kde sa započítajú dosiahnuté body na Valašskej rally a Rallye Tatry, sa v Poprade predstaví okrem slovenskej bratskej dvojice Melichárekovcov aj sedem českých jazdcov. V slovenskom rally pohári, čo je súťaž pre posádky, ktoré absolvujú 40 ostrých kilometrov zabojuje 14 súťažných dvojíc. Zaujímavou novinkou v tomto roku je 1. ročník Green Rallye Tatry, do ktorej sa môžu zapojiť autá s elektrickým či hybridným pohonom. Tieto nové preteky budú vhodným doplnkom a rozšírením tradičného motoristického podujatia, ktoré otvára nový priestor pre túto špecifickú a dynamicky sa rozvíjajúcu kategóriu áut.

Záštitu nad podujatím prevzala Martina Lubyová, ministerka školstva, vedy, výskumu a športu. „Pani ministerka vyslovila veľké poďakovanie organizátorom pretekov za ich úsilie a nasadenie, vďaka ktorým pokračuje pekná, už 45 rokov trvajúca tradícia tejto motoristickej súťaže. Verí, že vďaka nim bude pokračovať aj v budúcnosti, a to nie len do okrúhlej polstoročnice, ktorá je už na dohľad. Všetkým pretekárom praje, aby v duchu fair-play uspeli tí naozaj najlepší a aby všetky posádky došli v poriadku a bezpečne do cieľa. Divákom želá pekné zážitky zo sledovania pretekov,“ komentoval Eduard Markovič, čestný predseda organizačného výboru a bývalý športový komisár.

Bohatý bude i sprievodný program Rallye Tatry. Od 2. mája do konca mesiaca budú vo vestibule Mestského úradu v Poprade vystavené kresby detí a žiakov materskej a základnej školy v Spišskom Bystrom. Cez Spišské Bystré viedla trať Rallye Tatry od samotného počiatku, od prvého ročníka v roku 1969 a dá sa povedať, že v obci „zasiahla“ už tri generácie obyvateľov. Od 15. mája do 3. júna bude v OC Forum nainštalovaná výstava fotografií Daniela Hlinku na tému Rallye Tatry 2013-2017. Výstava sa potom presunie do OC Max, kde potrvá do 17. júna.„Popradský motoristický fotograf Daniel Hlinka Vám predstaví najúspešnejšie posádky, ktoré na Rallye Tatry odštartovali v posledných piatich ročníkoch. Chce Vám priblížiť hlavne prejazdy náročných rýchlostných skúšok, aj keď dobre vie, že rallye sa neodohráva a nerozhoduje iba tam. Autor je členom prestížneho Zväzu Slovenských fotografov a Slovenského syndikátu novinárov. Na rôznych súťažiach získal mnoho ocenení a pripravil viacero autorských výstav na území Slovenska a Čiech. Bolo mu cťou úzko spolupracovať s pretekármi takých zvučných mien, ako je trojnásobný víťaz Rallye Tatry Stanislav Chovanec, viacnásobný poľský majster Janusz Kulig, Igor Drotár, Bedřich Habermann, Miro Krupko,“dodal Hanzeli.

V piatok 25. mája bude v priestoroch OC Forum obľúbená autogramiáda najlepších jazdcov + Felix Rosenqvist, majster Európy vo formule 3, aktuálne pilot Formuly E /elektrický pohon/ .
V sobotu o 14. hodine so svojim programom pred OC Forum vystúpi známy hudobník a skladateľ Peter Bažík, a hneď po ňom sa predstaví folklórny súbor z Batizoviec.
Najviac divákov sa očakáva pozdĺž trate nočnej rýchlostnej skúšky v Poprade. Rýchlostnú skúšku budú sledovať tisícky divákov a aj preto organizátori podujatia prichádzajú s myšlienkou vytvoriť pre fanúšikov akési VIP miesta. Na parkoviskách pri Tescu a Asku bude niekoľko návesov, odkiaľ bude možné vo väčšom pohodlí sledovať dianie na trati z vyvýšeného miesta a v prípade nepriaznivého počasia budú fanúšikovia rally v „suchu“.

Program podujatia

24.5.2018 - ŠTVRTOK
14:00 h otvorenie servisného parkoviska miesto: areál bývalých kasární Ul. 29. augusta, Poprad
21:30 - 23:00 h obhliadka rýchlostnej skúšky (RS) 1 POPRAD-OKRUH

25.5.2018 - PIATOK
6:30 - 14:30 h administratívne preberanie podľa harmonogramu zverejneného na stránke www.rallyetatry.sk miesto: riaditeľstvo súťaže NÁRODNÉ TRÉNINGOVÉ CENTRUM Športová 2, Poprad
7:00 - 15:00 h technické preberanie podľa harmonogramu zverejneného na stránke www.rallyetatry.sk miesto: areál bývalých kasární Ul. 29. augusta, Poprad
10:00 - 13:00 h testovacia RS - SHAKEDOWN miesto: Šuňava
16:30 h autogramiáda najlepších jazdcov + Felix ROSENQVIST Obchodné centrum (OC) Forum, Poprad
17:15 h slávnostný štart súťaže miesto: Námestie sv. Egídia pri OC Forum, Poprad
21:30 h RS 1 POPRAD-OKRUH

26.5.2018 - SOBOTA
8:30 h Servis - vstup
8:45 h Servis - odjazd
9:31 h RS 2 HUTA 1
10:47 h RS 3 POPRAD 1 (aj Slovenský rally pohár)
11:07 h RS 4 VIKARTOVCE 1 (aj Slovenský rally pohár)
12:06 h Servis - vstup
12:36 h Servis - odjazd
12:48 h RS 5 POPRAD 2
13:46 h RS 6 HUTA 2
15:02 h RS 7 POPRAD 3 (aj Slovenský rally pohár)
15:22 h RS 8 VIKARTOVCE 2 (aj Slovenský rally pohár)
16:15 h Servis - vstup
12:25 h Servis - odjazd
16:00 h cieľ rallye, slávnostné vyhlásenie výsledkov; miesto: Námestie sv. Egídia pri OC Forum, Poprad

Uzávierky ciest a obchádzkové trasy

24. máj - štvrtok

od 21.30 h do 23.00 h /obhliadka trate/

- cesta 1/18, od čerpacej stanice Slovnaft na sídlisku Západ, po križovatku pri cirkevnej škole,
- ulica Partizánska od predajne Peugeot po čerpacie stanice Slovnaft na sídlisku Západ,
- ulica Partizánska predajne Mercedes, KIA...

Obchádzka vedie cez od kruhového objazdu pri hoteli Poprad, cez mestskú časť Poprad-Veľká, okolo letiska, ponad diaľnicu, ku križovatke pri čerpacej stanici Slovnaft. 

25. máj - piatok

od 10.00 h do 13.00 h /shakedown-testovacia RS/
- cesta medzi Šuňavou a Štrbou /zo Šuňavy smerom do Lučivnej/

Obchádzka vedie z obce Šuňava, cez obec Štrba do Lučivnej.

od 18.30 h do 01.30 h /RS Poprad-Okruh/
- cesta 1/18, od čerpacej stanice Slovnaft na sídlisku Západ, po križovatku pri cirkevnej škole,
- ulica Partizánska od predajne Peugeot po čerpacie stanice Slovnaft na sídlisku Západ,
- ulica Partizánska, predajne Mercedes, KIA...

Obchádzka vedie od kruhového objazdu pri hoteli Poprad, cez mestskú časť Poprad-Veľká, okolo letiska, ponad diaľnicu, ku križovatke pri čerpacej stanici Slovnaft.

26. mája - sobota

od 8.30 h do 11.30 h a od 12.40 h do 15.40 h /RS Huta/
- cesta medzi Novoveskou Hutou a obcou Mlynky

Obchádzka vedie cez obec Nálepkovo.

od 9.00 h do 17.30 h /RS Poprad/
- cesta od malého kameňolomu v Poprade-Kvetnici po poľnohospodárske družstvo v Spišskom Bystrom.

Obchádzka vedie cez obec Hranovnica.

od 10.00 h do 13.00 h a od 14.00 h do 17.30 h /RS Vikartovce/
- cesta medzi Vikartovcami a Šuňavou cez Liptovskú Tepličku

Vstup do obce Liptovská Teplička nie je počas uzávierky možný. Obce Vikartovce a Šuňava budú bez obmedzení v doprave.

Sla
vo Petrus
Tlačové stredisko
Rallye Tatry 2018


© RALLYE TATRY 2013 - 2018 | p.oravec@aosklubpoprad.sk | www.rallyetatry.sk
Adresa: AOS, Šrobárova 47, 058 01 Poprad | Foto: Daniel Hlinka, Slavomír Petrus, Martin Hlinka a Dávid Havránek.

Sledujte nás: facebook rallye twitter rallye youtube rallye skype rallye