*** V Poprade už prijímajú prihlášky na Rallye Tatry *** Akreditácia novinárov - Press *** Prihlásenie vozidiel - Posádky/Prihlásenie *** Pod Tatry sa opäť zídu autá s elektrickým a hybridným pohonom *** Bisaha s Těšinským ambasádormi Rallye Tatry 2019 *** ZVLÁŠTNE USTANOVENIA - Posádky/Dokumenty *** Premiérový ročník Rallye Tatry Legend *** Majstrovstvá Slovenska začne Valašská rally v Česku *** Usporiadatelia z Popradu sa podieľajú na Valašské rally *** Hľadá sa víťaz tretieho ročníka Tatransko-Valašského pohára! ***


PRESS
Stig Blomqvist: Ľudia v Poprade sa veľmi zaujímajú o motoršport

Tesne pred štartom Rallye Tatry prebehla v Národnom tréningovom centre v Poprade tlačová konferencia, ktorej sa zúčastnila legenda svetového motoršportu Stig Blomqvist. Sedemdesiatročný Švéd je majster sveta v rally z roku 1984, vicemajstrom z roku 1985 a zvíťazil v jedenástich súťažiach svetového šampionátu. Do Popradu na Rallye Tatry prišiel ako hosť usporiadateľov a pôjde ako predjazdec na tunajších rýchlostných skúškach vo vozidle Mitsubishi Lancer EVO IX.

Stig Blomqvist dosiahol najväčšie úspechy za spolupráce s automobilkou Audi. Získal majstrovský a vicemajstrovský titul. "Získanie titulu majstra sveta je pre mňa tou najkrajšou spomienkou na uvedené obdobie. Už v roku 1983 sme mali šancu na úspech, ale ten sme dosiahli až o rok neskôr. To je pre mňa to najdôležitejšie, čo som za svoju kariéru dosiahol, "zhodnotil švédsky závodný jazdec.

Za dlhé roky, kedy sa Stig Blomqvist pohyboval a stále pohybuje na tratiach rýchlostných skúšok sa veľmi zásadne zmenila technika a vývoj v oblasti motoršportu ide obrovským tempom vopred. "Súťažná technika sa v mnohom zmenila. Myslím si, že pretekanie v Audi skupiny B a dnešné vozidlá je takmer neporovnateľné. Najmä v oblasti odpruženia, pneumatík a prevodoviek je skutočne veľký rozdiel. Predtým to pre jazdcov bola asi väčšia zábava a bolo to ťažšie, dnes je riadenie jednoduchšie a viac to závisí na technike. Na druhej strane sa v dnešnej dobe jazdí oveľa rýchlejšie, "povedal úspešný jazdec.

Stig má tiež dlhoročné skúsenosti s továrenským tímom Škoda Motorsport, kde niekoľko rokov pôsobil na prelome storočia. Najskôr začínal na kitovej Felícii a neskôr prešiel až k octavii špecifikácie WRC. "Jazdiť za Škoda Motorsport bola veľká zábava, užíval som si to a mám na tú dobu pekné spomienky. V tíme panovala výborná atmosféra. S Feliciou sa jazdilo naozaj dobre, bolo to ľahké a malé auto, a dokonca sa nám podarilo dosiahnuť fantastický výsledok, keď sme v Anglicku skončili na tretej priečke v celkovom poradí. S Octaviou WRC to bolo pre Škodu v mnohom zložité, pretože to auto bolo až moc veľké. Ale každopádne som bol so svojím pôsobením spokojný. "

Na Rallye Tatry pôjde Stig ako predjazdec s vozidlom Mitsubishi Lancer EVO IX. Už na autogramiáde bol o Stiga veľký záujem a na shakedowne sa k nemu na miesto spolujazdca posadil rad osobností. "Zatiaľ je tu veľmi príjemná atmosféra. Ľudia sa tu veľmi zaujímajú o motorsport a užívajú si preteky, čo ma potešilo. Ale preteky ešte nezačali, tak uvidíme, koľko divákov bude okolo tratí dnes popoludní a hlavne zajtra. "

Stig Blomqvist teraz jazdí v rally legiend a tiež v historických autách vo Švédsku. Zúčastňuje sa navyše revival súťaží. "Žiadne veľké plány do budúcnosti už nemám, skôr idem tam, kde je príležitosť. Tento rok by som sa chcel ešte zúčastniť revival závodov v Nemecku a pár ďalších súťaží, "uzavrel sedemdesiatročný majster sveta zo Švédska.

Evžen Gargulák
tlačové stredisko
© RALLYE TATRY 2013 - 2019 | p.oravec@aosklubpoprad.sk | www.rallyetatry.sk
Adresa: AOS, Šrobárova 47, 058 01 Poprad | Foto: Daniel Hlinka, Slavomír Petrus, Martin Hlinka a Dávid Havránek.

Sledujte nás: facebook rallye twitter rallye youtube rallye skype rallye