*** V Poprade už prijímajú prihlášky na Rallye Tatry *** Akreditácia novinárov - Press *** Prihlásenie vozidiel - Posádky/Prihlásenie *** Pod Tatry sa opäť zídu autá s elektrickým a hybridným pohonom *** Bisaha s Těšinským ambasádormi Rallye Tatry 2019 *** ZVLÁŠTNE USTANOVENIA - Posádky/Dokumenty *** Premiérový ročník Rallye Tatry Legend *** Majstrovstvá Slovenska začne Valašská rally v Česku *** Usporiadatelia z Popradu sa podieľajú na Valašské rally *** Hľadá sa víťaz tretieho ročníka Tatransko-Valašského pohára! ***


Press
V Poprade je chladno. Počasiu treba prispôsobiť pneumatiky

Meteorológovia na piatkový večer v dejisku Rallye Tatry predpovedajú oblačné počasie, ale bez zrážok, s teplotou vzduchu okolo jedného stupňa Celzia. V sobotu sa oteplí, vykuknúť má slnko a teploty môžu dosiahnuť najviac jedenásť stupňov.

Záverečné podujatie majstrovstiev Slovenska v automobilových súťažiach bude sprevádzať pomerne chladné počasie. „Užijú“ si ho posádky, mechanici, organizátori i diváci. Hoci riziko prehánok je počas prvej polovice víkendu minimálne, jazdci aj tak pred štartom venovali zvýšenú pozornosť pneumatikám. Konkrétne otázke, aká zmes bude mať najlepšiu priľnavosť na studenom asfalte.

„S takto nízkymi teplotami nemáme žiadne skúsenosti,“ hovorí Martin Koiš. „Naša Fiesta má predný náhon, takže predné pneumatiky by sme mali zohriať rýchlo, bez ohľadu na vonkajšiu teplotu. Preto váham, či dopredu obuť mäkkú alebo strednú zmes. Dozadu dáme jednoznačne najmäkšiu zmes. Musíme si dať špeciálne záležať, aby sme stihli zohriať pneumatiky pred štartom rýchlostnej skúšky.“

„Zvlášť náročné to bude pred mestským okruhom, lebo prejazd je krátky a v uliciach na nejaké zohrievanie nie je priestor,“ doplnil Koiš, ktorý v Poprade štartuje s osvedčeným Fordom Fiesta R2. 

Jasnejšie vo výbere správneho obutia má najskúsenejší jazdec v štartovom poli, Igor Drotár.
„Samozrejme, rátame s tým, že asfalt je a bude studený. Máme na výber z troch zmesí pneumatík. Tvrdé používame, keď je teplo, okolo 30 stupňov. Stredné fungujú pri teplotách okolo dvadsiatky a potom je tu najmäkšia zmes. Tá funguje, keď je päť - šesť stupňov. Teraz sa síce teplota vzduchu pohybuje okolo nuly, ale ony budú fungovať,“ hovorí najskúsenejší Drotár, jeden z dvoch adeptov na titul absolútneho majstra Slovenska.

Aj Rasťo Chvála sa pred štartom venoval pneumatikám. V rámci testu pred štartom súťaže vyskúšal rôzne zmesi. Jeho Peugeot 208 R2 má oproti predchádzajúcemu podujatiu v Košiciach kratší stály prevod.

„Výsledok testu je, že určite pôjdem mäkké pneumatiky. Skúsili sme aj tvrdšiu zmes a keď ju poctivo zohrejem, tak „drží“ výborne. Ale stačí niekoľko zákrut, na ktorých sa až tak neopriem do pneumatík a ony hneď vychladnú. A my zatiaľ nie sme v štádiu, že by sme aj v rýchlych zákrutách vedeli ísť vždy na doraz. Preto začneme s najmäkšou zmesou a uvidíme. Iná vec je, že na konci sezóny sú naše zásoby pneumatík preriedené a nie je veľmi z čoho vyberať,“ povedal Rasťo Chvála, ktorého v Poprade čaká boj o titul v triede.

Autor: Filip Garaj


© RALLYE TATRY 2013 - 2019 | p.oravec@aosklubpoprad.sk | www.rallyetatry.sk
Adresa: AOS, Šrobárova 47, 058 01 Poprad | Foto: Daniel Hlinka, Slavomír Petrus, Martin Hlinka a Dávid Havránek.

Sledujte nás: facebook rallye twitter rallye youtube rallye skype rallye