*** PETROLTRANS – RALLY TEAM na 45. Rallye Tatry 2018 *** Víťazom Rally Tatry sa stala posádka Koči, Mozner ml. *** Ohlasy jazdcov v cieli Rallye Tatry *** Oficiálne záverečné klasifikácie - VÝSLEDKY *** Galéria fotografií kompletná ***

NOVINKY

Človek mieni, Tatry menia

Prešovský tím Rally System Slovakia pod Tatrami neobhájil pozície z úvodnej súťaže. Konečného s Haluškom vytrápila technika a česť tímu zachraňoval víťazstvom v triede Igor Plichta.

Triumf na domácej súťaži Tomáša Konečného s Matúšom Lejkom správne nakopol a chlapci tvrdo popracovali v príprave, aby sa mohli pokúsiť zabojovať o výborný výsledok aj na 45.ročníku Rallye Tatry. „Vedeli sme, že ak Béreš dôjde, tak môžeme maximálne získať druhé miesto a to bol náš cieľ,“ vraví Tomáš. Žiaľ, súboj sa skončil skôr, ako mohol začať. Už na úvodnej sobotňajšej ereske prišiel technický problém, ktorý Prešovčanov pripravil o výsledok. „V pravom prednom ramene nemáme silenblok. Netuším ako sa to mohlo stať. Koleso má obrovskú vôľu a lieta z jednej strany na druhú. Je problém s tým brzdiť. Na volante je to zakaždým iné. Stalo sa nám to hneď na Hute a zvyšok bol skôr už len voľný prejazd,“ smutne konštatoval Konečný po prvej sekcii. V servise problém odstránili, no prišlo to, čo nikto nečakal. „Opakoval sa rovnaký problém, no teraz na druhej strane,“nechápal Tomáš Konečný. Subaru WRX začalo opäť krívať aj na druhom prejazde Huty a Konečný s Lejkom došli s veľkou stratou pre statočné body aspoň za piate miesto v triede. Vďaka víťazstvu z Prešova však majú v súčte bodov viacej, ako Béreš a ostali na čele priebežného poradia triedy 3.

Pod Tatrami sa nedarilo ani posádke Peter Haluška a Rado Plichta (Seat Ibiza), štartujúcej v triede 5. „Okruh nám vôbec nesedel, no s tým sme počítali. Auto je ťažké a nemá dosť akcelerácie. V sobotu ráno sme na ereske hneď začali doťahovať stratu a vyzeralo to nádejne. Pri dlhom brzdení dolu kopcom na Hute sa však objavili problémy s brzdami a začali sme si viacej dávať pozor. Neskôr sa to stupňovalo a rozhodujúci moment prišiel na RS4. Vo „vracáku“ pred Liptovskou Tepličkou najprv brzdový pedál úplne padol dolu. Potom ho vypľulo nazad hore a už ostal tvrdý. Ukázalo sa, že prestal fungovať podtlak a skončilo turbo. Nemali sme teda ani brzdy, ani výkon. V servise po prvej sekcii sme skúšali situáciu vyriešiť, ale to nebolo v našich možnostiach. Nechceli sme riskovať a ísť v takom stave celú druhú sekciu. Museli sme odstúpiť,“ opísal svoje podtatranské trápenie prešovský pretekár.

Hrdú vlajku prešovského tímu Rally System Slovakia preto do cieľa náročnej súťaže doviezla posádka Igor Plichta s Michalom Svatom na Citroene Saxo, ktorá zvíťazila v triede 7 a vedie aj v priebežnom poradí tejto triedy. Prešovčania celú súťaž súperili o vedenie s Martinom Stoklasom. Po RS6 bol dokonca rozdiel len tri desatiny sekundy, čo svedčí o tuhom boji! V závere mali napokon v komplikovaných podmienkach viacej šťastia Plichta so Svatom a mohli sa v cieli radovať z víťazstva v „sedmičkách“. „Toho dažďa dnes bolo trochu veľa,“ usmieva sa spokojný Igor Plichta. „Pre nás to znamenalo problém, lebo sme nemali dosť mokrých pneumatík. Vpredu sme museli jazdiť na suchých slickoch. A podľa toho aj vyzerali výsledky na trati. Na suchej trati sme boli lepší my a na mokru sme zasa na Stoklasa (pozn.: obul mokré gumy) strácali. V závere sa nám podarilo zajazdiť lepší čas a to rozhodlo o našom víťazstve.“ O tom, že napínavý súboj  pokračoval až do posledných metrov svedčí aj rozdiel v cieli, keď Plichta vyhral iba o 2,3 sekundy pred Stoklasom.

Po súťaži v Tatrách čaká teraz na posádky krátka trojtýždňová prestávka a následne MSR 2018 pokračuje tretím podnikom, ktorým je spoločná česko-slovenská súťaž Rally Hustopeče. Tá je na programe presne v polovici júna a na štarte nebude chýbať aj prešovský Rally System Slovakia tím.